• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Nils Jakobsson/Bildbyrån

Timrå-bekantingen är tillbaka i HockeyAllsvenskan

Victor Björkung - som har ett förflutet i Pantern och Timrå i HockeyAllsvenskan - återvänder till den svenska andraligan.

Den här gången blir det spel i Vita Hästen.

Järfälla-fostrade Björkung har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över en säsong.

Björkung kommer närmast från några års spel i den norska högstaligan.

Tränaren Tony Zabel om värvningen.

- Vi har fört diskussioner med Victor en längre tid och är glada att han kommer representera Vita Hästen kommande säsong. I Victor får vi en tvåvägsback som har riktigt bra skridskoåkning och passningsspel. En offensiv back som bland annat kommer kunna användas i vårt powerplay, säger Vita Hästens tränare till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Toppbacken blir kvar i hårdsatsande Boden

Hockeyettan-klubben Boden har säkrat en viktig pusselbit inför den kommande säsongen. Det handlar om poängstarke Felix Dahlroth, meddelar BHF på Twitter.

Den 23-årige backen - som är bror med Modo-spelaren Jesper Dahlroth - svarade för imponerande 39 poäng på 40 matcher den gångna säsongen.

Boden-produkten går därmed in på sin tredje raka säsong i moderklubben efter att ha tillhört Skellefteås organisation i fem säsonger dessförinnan.

Olins Englandblogg

Foto: Carl Sandin/Bildbyrån

Linköpings glädjebesked

Nu är det klart: Mattias Bäckman blir kvar i Linköping i minst ytterligare en säsong.

Ett stort glädjebesked för LHC.

Bäckman har varit en toppback på en hög nivå i många år och betyder mycket för östgötarna över hela rinken.

Den Tre Kronor-meriterade 28-åringen ser optimistiskt på framtiden för Östergötlands främsta hockeyklubb.

- Jag tror att med lite nya personer in i föreningen så kan vi bygga något nytt och göra det i en takt som är rimlig. Vi ska bygga en stark stomme och det ser jag fram emot, säger Mattias Bäckman till Linköpings hemsida.

Olins Englandblogg

Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån

Luleå uppges jobba på att hitta en lösning med Linus Omark

Luleå har som bekant ett intressant lagbygge på gång - inte minst med tanke på värvningen av NHL-meriterade Julius Honka.

Det saknas dock alltjämt några pusselbitar om LHF ska kunna utmana om SM-guldet på allvar i en serie där konkurrensen är superhård och det finns många vassa klubbar.

En del av den lösningen kanske blir självaste Linus Omark.

Luleå jobbar på att hitta en lösning med storstjärnan, avslöjar Norr Media.

LHF uppges ha varit i kontakt med Omark och jobbar på att hitta en finansieringslösning.

Ett problem är att norrbottningen har ett kontrakt med Genève, som gäller i en säsong till.

NHL-meriterade Linus Omark spelade senast i Luleå i slutskedet av säsongen 2013/2014 och har ett rätt så omfattande förflutet i LHF i övrigt.

Olins Englandblogg

Foto: Nils Jakobsson/Bildbyrån

Den NHL-draftade centern förstärker Smålandslaget

Tingsryd plockar in en väldigt spännande center: NHL-draftade Allan McShare ansluter till Smålandsklubben.

Den 21-årige kanadensaren är klar för en säsong.

McShare kommer närmast från en utlåningssejour i den slovakiska högstaligan, där han svarade för tolv poäng på 20 matcher i fjol.

Sportchefen Magnus Bogren om värvningen.

- Allan är en tekniskt skolad tvåvägscenter. Han är en duktig tekare och har ett bra spelsinne. Vi har tittat mycket på honom och gillar det vi ser. Han är en stor talang och det ska bli spännande att få jobba med honom, säger Tingsryds sportchef till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Hockeyettan nästa för AIK-backen

Fredric Jansson - som bokfördes för 28 tävlingsmatcher med AIK:s A-lag den gångna säsongen - flyttar till Hudiksvall.

Kontraktet med Hockeyettan-klubben sträcker sig över en säsong.

Sportchefen Lars "Lillis" Lövblom om tillskottet.

- Fredric är en stor och rejäl back från AIK som kommer förstärka upp vår defensiv, säger HHC:s sportchef till klubbens hemsida.

Noterbart är att den 20-årige Tyresö-produkten har provat på spel i Hockeyettan tidigare. Det skedde så sent som i fjol i form av en utlåning till moderklubben.