• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Niclas Jönsson / Bildbyrån

Liam Dower Nilsson klar för ny klubb

Nu är det klart med ny klubb för Liam Dower Nilsson. Kommande två säsongerna tillhör han Björklöven, vilket blev officiellt idag.

Han tillhörde Frölunda, men förutom SHL-spel blev han utlånad till Västerås i HockeyAllsvenskan under säsongen. Nu har Liam Dower Nilsson skrivit på för Björklöven. Ett kontrakt som sträcker sig över två år.

Redan igår blev det officiellt att han var en av flera spelare som lämnade Frölunda.

-Liam är en spelskicklig spelare som kan gå både som forward och som center. Han var kanske den som imponerade mest i motståndarlaget i kvartsfinalserien mot Västerås och han besitter en fin verktygslåda som jag hoppas vi kan dra nytta av, främst i det offensiva spelet, säger Per Kenttä till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Klubbens drömvärvning: Oscar Alsenfelt

Säsongen 2021/2022 var senaste gången som målvakten Oscar Alsenfelt spelade. Nu drömmer IK Pantern om att värva 35-åringen.

Ska Oscar Alsenfelt göra en comeback? Den tidigare Malmö Redhawks spelaren finns på önskelistan hos IK Pantern, som denna säsong missade att ta klivet upp till Hockeyettan.

– Det är tjänstefel om vi inte gör ett försök. Men det ska funka med hans jobb, familjen och att han själv vill, förstås, säger Joakim Tillgren, sportchef i IK Pantern, enligt Sydsvenskan.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Joel Lundqvist och sju andra spelare lämnar Frölunda

Åtta spelare lämnar Frölunda, det meddelar klubben på sin officiella hemsida under tisdagen. I den siffran har man räknat med Joel Lundqvist som redan tackat för sig.

Säsongen tog slut i semifinalen för Frölunda och där förlorade man mot Växjö Lakers. Därför är Göteborgsklubbens Silly Season redan igång. Det blev lite av ett startskott idag när man meddelar att åtta spelare lämnar klubben, där Joel Lundqvist är ett av namnen.

Följande spelare lämnar: Jan Mursak, Anders Grönlund, Jacob Nilsson, Johan Sundström, Andreas Borgman, Filip Johansson, Liam Dower Nilsson och Joel Lundqvist.

”Vi vill tacka för deras insatser i klubben och önska dem lycka till i framtiden”, säger Frölundas sportchef Fredrik Sjöström till klubbens hemsida och fortsätter:

”Mycket har ju redan sagts, men jag måste lyfta vår kapten (Joel Lundqvist). Det går inte nog att hylla hans storhet under många år, ett stort tack”.

Olins Englandblogg

Foto: Johan Bernström / Bildbyrån

Samuel Johannesson byter klubb i SHL

Efter bara en säsong i Brynäs står det nu klart att Samuel Johannesson lämnar klubben. Nu väntar spel i seriekonkurrenten Örebro HK där han skrivit på för två år.

Den 22-årige backen Samuel Johannesson bidrog med 32 poäng på 52 matcher i SHL under den gångna säsongen.

– Samuel är en väldigt spelskicklig back och han har sina styrkor i spelet med puck. Det känns väldigt bra att kunna addera Samuel till vår backuppsättning. Vi har känt en avsaknad av en högerskytt och där kommer Samuel kunna vara med och ge oss mer valmöjligheter i spelet. Samuel är i en bra ålder och vi ser att det finns en utvecklingspotential i hans defensiva spel. Det känns därför spännande att jobba tillsammans med Samuel i vår miljö, säger Örebro Hockeys Sportchef Niklas Eriksson, till klubbens hemsida.

Förutom en säsong i Brynäs finns flera säsonger i SHL med Rögle på meritlistan.

Olins Englandblogg

Foto: Daniel Eriksson / Bildbyrån

Två spelare förlänger med Leksand

Leksand meddelar att Martin Karlsson och Marcus Karlberg förlänger med klubben. Båda har skrivit på ett avtal som gäller för två år framåt i tiden.

Sakta men säkert börjar Leksand få ihop sitt SHL-lag till nästa säsong. Ytterligare två pusselbitar har nu kommit på plats när både Martin Karlsson och Marcus Karlberg förlängt sina avtal.

- Det känns såklart bra att vara kvar i Leksands IF. Det är här jag vill vara och det är kul att fortsätta vara med på resan vi inlett de senaste åren. Förberedelserna för nästa säsong är redan igång, och jag ser mycket fram emot den, säger Martin Karlsson till klubbens hemsida.

Även Marcus Karlberg är nöjd över sin förlängning:

-Det är otroligt kul. Jag hade inte riktigt räknat med att förra säsongen skulle gå så pass bra för mig, utan tanken var egentligen att bli utlånad från start. Sedan flöt det på och ju mer jag fick spela kände jag en större trygghet. Att jag får chansen att bli kvar två ytterligare år känns väldigt, väldigt bra, säger han till hemsidan.

Olins Englandblogg

Foto: Tobias Sterner / Bildbyrån

Brynäs viktiga besked - Johan Larsson förlänger

Brynäs meddelar att Johan Larsson förlänger kontraktet med klubben. 30-åringen har skrivit på för hela tre år.

Här kommer ett viktigt besked från Brynäs - som spelar den kommande säsongen i HockeyAllsvenskan. Johan Larsson förlänger! 30-åringen som producerade 31 poäng på 45 SHL-matcher har skrivit på för tre nya år.

– Det känns enastående bra att få förlängt med Johan. Han är förutom en fantastisk spelare en person som ställer höga krav på sig själv och sin omgivning. En ledare i ordets rätta bemärkelse. Han sätter laget före jaget och sätter en standard på högsta nivå i allt han gör. Att se honom i Brynäströjan i resan tillbaka mot SHL värmer i mitt hjärta, säger sportchef Johan Alcén till klubbens hemsida.

Johan Larsson säger själv att han nu vill hjälpa laget tillbaka till SHL.

– Jag är väldigt motiverad över att få fortsätta min karriär här i Brynäs. Klubben betyder mycket för mig och att få återvända förra säsongen och spela för dessa fans var en otroligt speciell känsla. Jag trivs verkligen här och ser fram emot att hjälpa laget tillbaka till SHL, där Brynäs hör hemma, säger Johan Larsson till hemsidan.