På onsdagskvällen gjorde Mora 3 mål inom loppet av mindre än 10 minuter på lagets egen målvakt.
Det kan väl inte stämma tänker vän av ordning?
Jo, det kan det faktiskt. När ÖIK kämpar för klubbens överlevnad i Hockeyallsvenskan och spelar en av säsongens viktigaste matcher spelar Carl Lidö mot sina egna lagkompisar i en hjälm med Mora-emblemet på. Han släpper dessutom in i stort sett varenda skott han få mot sig under matchens inledning. Enligt den skicklige matchkommentatorn ska Lidö dessutom återgå till Moras organisation nästa säsong.
Det är mycket som är otroligt märkligt med den här situationen och det är ytterst märkligt att inte fler reagerar på faktumet kring vilka lojalitetskonflikter hela scenariot signalerar. Det kan inte vara rimligt att det ska vara på det här sättet:
För det första måste lånereglerna ses över. Lån mellan serier ska absolut vara möjliga, men inte inom samma liga.
För det andra måste Östersund se till att Lidö åtminstone spelar i en hjälm som inte bär motståndarlagets logga. Hur svårt kan det vara att fixa en ny hjälm? Hela arrangemanget blir oseriöst.
För det tredje vad säger egentligen svenska ishockeyförbundet och spelbolagen kring matcharrangemang likt dessa? Den uppenbara risken för spekulationer gällande matchfixning är uppenbar.
För det fjärde sänder det ut mycket märkliga signaler till såväl ÖIK:s som Moras supportrar att ÖIK ska försöka göra mål på Moras målvakt och Mora ska också göra mål på Moras målvakt. Det kan väl inte vara meningen i en matchsituation? Hur ska man kunna skapa intressanta matcher och en "vi mot dom"-känsla när spelare byts mellan lagen lika frekvent som Trump förekommer i svensk massmedia?
För det femte framstår hela Hockeyallsvenskan som gärdsgårdsserie när Mora säljer bort stjärnspelare som Max Martin för att spara pengar och strax därefter spela match mot en kille som nyss satt och spelade kort längst bak i Mora-bussen.
Den 2025-01-20 kommunicerade ÖIK följande på lagets hemsida gällande målvakten Carl Lidö:
”Den 21-årige målvakten ansluter på lån från Mora IK och ansluter till laget under veckan. Carl kommer att spendera resterande del av säsongen 24/25 i ÖIK.”
Kommentar från sportchef Per Tagesson:
”Då det ännu är oklart hur länge Rosengren är ute ur spel stärker vi upp målvaktssidan med Carl. Han är en ung, talangfull målvakt med stor potential som kan hjälpa oss att vinna matcher. Då alla matcher framåt är otroligt viktiga måste vi säkerställa att vi alltid har bra målvakter tillgängliga.”
Man kan förstå att ÖIK vill stärka upp målvaktssidan. Helst skulle väl ett kompakt plank av två-tum fyra vara det ÖIK behöver, men det går inte att förstå att det sker på de här premisserna. Lidö verkar helt klart vara en skicklig målvakt och har varit en tydligt bidragande orsak till två överraskande och viktiga Hovet-segrar i veckan.
Men hur skönt är det egentligen att se Mora göra mååååål, på sin egen målvakt? Inte alls tycker jag.