Nobbade flera klubbar i SHL - hamnade i HV71

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nobbade flera klubbar i SHL - hamnade i HV71

Pavol Regenda har gjort sin första match för HV71 nu. Men det var inte den enda klubben i Sverige som visade intresse. I en intervju med Expressen berättar han att Djurgården, Rögle och Brynäs fanns med i bilden också.

När HV71 vände och vann efter förlängning fanns Pavol Regenda med för första gången. Den 26-årige forwarden svarade för en assist i sin debut. Men det var ingen självklarhet att klubbvalet skulle bli just HV71.

I en intervju med Expressen berättar han nu att flera klubbar i SHL var där och visade intresse.

– Jag vet inte om jag kan säga det, haha. Men Djurgården, Rögle och Brynäs tror jag. Det var några till som jag inte minns just nu, säger han till tidningen.

Vad som lockade med just HV71 för slovaken?

– Jag visste att laget hade haft det tufft. Det lockade mig att komma hit, bli en del av gruppen och försöka lyfta laget mot slutspel, säger han till Expressen.