• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Björklöven-bekantingen blir kvar i Hockeyettan

Hockeyettan-klubben Piteå har säkrat en viktig pusselbit inför nästa säsong: Emil Wrenman blir kvar, uppger Piteå-Tidningen.

Den 25-årige forwarden - med 64 allsvenska matcher på meritlistan från tiden i Björklöven - går därmed in på sin sjätte raka säsong i PHC.

Wrenman stod för hela 38 poäng på lika många matcher den gångna säsongen.

Klubb- och sportchefen Jonathan Glader om glädjebeskedet för Piteå.

- Wrenman är i precis rätt ålder där han har sina bästa år framför sig, då känns det skithäftigt att han väljer att vara kvar här i Piteå, säger Jonathan Glader till Piteå-Tidningen.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Forwarden med 244 SHL-matcher på meritlistan öppnar dörren för spel i Modo

Det var fyra år sedan Gustav Possler lirade i Modo senast. Nästa säsong kan det vara dags igen.

Den 25-årige forwarden med 244 SHL-matcher på meritlistan öppnar dörren för en comeback.

- Jag stänger inga dörrar. Det är speltid jag vill ha, och jag trivdes bra där, så det är absolut en möjlighet, säger Gustav Possler till Hockeynews.se.

Tumba-produkten inledde den gångna säsongen i Djurgården och avslutade säsongen i den finska högstaligan.

Possler har - delvis på grund av skadeproblem - haft det tungt efter att han lämnade Modo och jagar en nytändning.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Klassbacken förstärker det allsvenska laget

Amil Krupic utvecklades till en klassback i HockeyAllsvenskan den gångna säsongen och var en av ligans främsta backar sett till offensiven.

Nu står det klart att den 24-årige Halmstadsprodukten byter allsvensk klubb.

Hårdsatsande AIK blir nästa anhalt.

Avtalet gäller i två år.

Sportchefen Anders Gozzi om prestigevärvningen.

- Amil är en talang som tidigt var uppe och nosade i Rögles A-lag. Han har fått ta en längre väg genom Division 1 och HockeyAllsvenskan men visade i årets säsong att han är en riktigt bra tvägsback och kom trea i Allsvenskans skytteliga för backar, säger Gnagets sportchef till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Västerås värvar från seriekonkurrenten

Västerås förstärker backbesättningen med en spelare från Björklöven: August Tornberg ansluter, avslöjar SportExpressen.

Tanken är att få en mer framträdande roll i VIK i jakten på att ta nästa steg i utvecklingen.

Den 27-årige norrbottningen har svarat för 27 poäng och +21 på 93 matcher i HockeyAllsvenskan de två senaste säsongerna.

Tornberg anslöt till Björklöven 2018 efter flera vassa säsonger i Hockeyettan-sammanhang.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Han blir ny assisterande tränare i den hårdsatsande allsvenska klubben

AIK fortsätter att göra intressanta rekryteringar. Den här gången rör det sig om en pjäs i båset.

Anton Blomqvist - som har varit huvudtränare i Malmös juniorlag de två senaste åren - blir ny assisterande tränare i Stockholmslaget.

Kontraktet gäller i två säsonger.

Noterbart är att 30-åringen har ett förflutet som spelare i HockeyAllsvenskan - bland annat i Oskarshamn.

Sportchefen Anders Gozzi om tränartillskottet.

- Anton var en lovande spelare i sin aktiva karriär men var tvungen att sluta på grund av skada. Då fick han chansen att jobba under Håkan Åhlund i Pantern, där de formade en relation. Anton står för engagemang och är en ung och lovande tränare som har framtiden för sig, säger AIK:s sportchef till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Djurgården hoppas på en förlängning

När Djurgården förra säsongen tog hem SM-guldet stod Jonathan Ring för en bra säsong med sju mål och sju assist på 29 spelade matcher i Allsvenskan.

Kontraktet med Djurgården löper över den kommande säsongen och nu vill Djurgården förlänga. Samtidigt ska det finnas intresse för 28-åringen.

- Vi vill behålla honom och jag vet att han verkligen trivs i Djurgården. Sedan vet jag att han inte tar vad som helst utomlands. Han har ganska höga krav om det ska bli aktuellt, berättar Bosse Andersson för FotbollDirekt.se och fortsätter:

- Han har gjort två starka säsonger så det är klart att vi vill lösa en fortsättning så snabbt som möjligt. Det pågår samtal just nu.