• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Johan Bernström/Bildbyrå

SHL-stjärnan väntas inte göra comeback innan årsskiftet

Nick Ebert - som var en av de främsta prestigevärvningarna inför SHL den här säsongen - har varit borta väldigt länge på grund av axelproblem.

Nu har den 26-årige amerikanen börjat träna på is.

Comebacken dröjer dock ett bra tag till.

Tränaren Niklas Eriksson om det aktuella läget.

- Det är väl inte så mycket som händer. Det är bra att han kan vara med och köra lite. Han kommer närmare och närmare en matchstart, det gör han absolut. Men vi räknar inte med honom före nyår, säger Örebros tränare till Hockeypuls.

Ebert lirade i AHL förra säsongen. Dessförinnan hade han en framgångsrik sejour i Örebro, där han var en av SHL:s främsta backar.

Olins Englandblogg

Foto: Bildbyrån (montage)

Dragskott tippar söndagens matcher i HockeyAllsvenskan

Vita Hästen - Almtuna

Matchtips: 1.

Ovisst värre. Sexpoängsmatch mellan två lag som krigar om att bli topp sex i grundserien. Vita Hästen har förvisso fyra nederlag på de fem senaste matcherna, men är sannerligen på stark uppgång i och med jätteskrällen nu senast borta mot självaste Timrå. Almtuna blir en tuff utmaning. Uppsala-laget har visserligen sex nederlag i följd, men kan ståta med plusstatistik mot Vita Hästen i inbördes möten den här säsongen. Norrköpingsgänget är dessutom ett mediokert hemmalag. Vita Hästen har dock i grunden ett bättre lag och tipset utgörs av att östgötarna styr upp det här den här gången.

***

AIK - Modo

Matchtips: X.

Ytterligare en svårtippad sammandrabbning. AIK har kommit igång på allvar. Fyra trepoängare i följd inger respekt. Modo har varit ojämna den senaste tiden, men är på rätt väg till följd av bortasegern mot svårspelade Tingsryd nu senast. Öviksgänget är dock ett halvdant bortalag, samtidigt som stockholmarna är helt okej i hemmaplanssammanhang. Modo besitter dock en högre grundkapacitet och känslan är att bortalaget får med sig minst en poäng från den här bataljen. Mycket till följd av lagets höga kapacitet på forwardsfronten.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Lördagens Powerplay-kupong

Lördag 2020-12-19
Spelstopp: 14.59

216 rader/216 kronor

Ta del av motiveringarna till tipsen på Bettingstugan.se

Dragskotts tips:

1. Oskarshamn - Luleå: 1X2

2. Kunlun - Barys: 12

3. SCL - Rapperswill: 1X2

4. Mannheim - Nürnberg: 12

5. Bratislava - Bolzano: 1X2

6. Steinbach - Dornbirner: 1

7. Graz 99ers - Fehervar: 12

8. Frisk Asker - Sparta Sarpsborg: 1

***

I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100

Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Mörrum har ett jätteläge i AllEttan-jakten

Mörrum har skaffat sig ett riktigt bra läge i AllEttan-jakten efter kvällens 5-4-seger redan under ordinarie speltid hemma mot Borås.

Blekinge-laget är trea i Hockeyettan Södra och har för närvarande fyra poäng ner till sjätteplatsen. Det ska dock tilläggas att ett antal lag som är nedanför i tabellen har spelat färre matcher än "laxarna".

En intressant notering är att Mörrum låg under med 2-4 så sent som i början av den tredje perioden, varpå laget svarade för tre mål i följd.

Jesper Hultberg satte det matchvinnande 5-4-målet i powerplay relativt sent i slutakten.

Adam Bäckstrand (1+1), Andreas Anarp (1+1), Marcus Paulsson (två assist), Tom Mäkitalo (två assist) och Caleb Eefting (två assist) stod för två pinnar var.

Olins Englandblogg

Foto: Andreas Sandström/Bildbyrån

Amerikanen till Brynäs

Nu är det officiellt att Örebro-bekantingen Shane Harper är tillbaka i SHL. Den här gången i Brynäs.

Den 31-årige forwarden har skrivit på ett kontrakt som gäller resten av säsongen.

Det har blivit totalt 57 poäng på 102 SHL-matcher under tiden i ÖHK.

Sportchefen Michael Sundlöv om förstärkningen.

- Han har fart, han har bra energi och han är målfarlig. En duktig skridskoåkare som sätter sig själv i områden där han kan göra mål eller hjälpa andra att producera. Vi tror att han kommer hjälpa oss i offensiven och ser det som att han både spetsar och breddar vår trupp, säger Brynäs sportchef till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Hockeyettan-stjärnan lämnar: "Blivit antagen till Finnairs pilotutbildning"

Vili-Jesper Koivula har mäktat med hela 14 poäng på elva Hockeyettan-matcher med Visby/Roma den här säsongen.

Nu står det klart att finländaren lämnar Gotlandslaget.

Anledningen är att 25-åringen har blivit antagen till Finnairs pilotutbildning.

Sportchefen André Lundholm om beskedet.

- Det ligger ett års slit med tester och det är väldigt åtråvärda platser på den pilotutbildning som Vili-Jesper har blivit antagen till, hur gärna vi än hade velat ha honom kvar i laget så finns det saker som är viktigare än hockey. Vili-Jesper fick ett ok på stående fot att lämna för sin utbildning, säger Visbys sportchef till klubbens hemsida.