• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Mathilda Ahlberg/Bildbyrån

Ett tungt avbräck för det allsvenska topplaget

Serieledande HV71 har åkt på ett tungt avbräck. Det handlar om Zion Nybeck.

Skadan som den 19-årige forwarden ådrog sig i gårdagens match mot Bik Karlskoga är allvarlig och en lång frånvaro är att vänta.

Lagläkaren Jonas Kalman om det tuffa beskedet.

- Efter dagens undersökningar kan vi tyvärr konstatera att gårdagens preliminära bedömning har bekräftats. Zion har drabbats av en fotledsfraktur och behöver nu opereras. Rehabiliteringstiden fastställs efter operationen men det finns stor risk att säsongen är över, säger HV71-lagläkaren till hemsidan.

Stortalangen gjorde SHL-debut redan säsongen 2019/2020 och har varit bra i såväl HockeyAllsvenskan som i juniorlandslagssammanhang den här säsongen.

Olins Englandblogg

Foto: Josefine Loftenius/Bildbyrån

Backen får en ny chans i HockeyAllsvenskan

Fredrik Lindström har provat på spel i HockeyAllsvenskan med Västervik sporadiskt för ett par år sedan.

Nu får den 27-årige backen en ny chans i den svenska andraligan.

Det handlar om en lånesejour i Vita Hästen.

Tränaren Tony Zabel om lånet, som gäller i en match.

- Det är en back som varit med på allsvensk nivå tidigare och Micke hade honom i Tranås i fjol, säger Vita Hästens tränare till klubbens hemsida.

Lindström har varit en gedigen back i Hockeyettan-sammanhang i flera år och har svarat för finfina 159 poäng på 257 HE-matcher.

Olins Englandblogg

Foto: Erik Mårtensson/Bildbyrån

Den SHL-meriterade backen lämnar

Rutinerade Jesper Dahlroth hade tidigare ett avtal med Modo säsongen ut. Kontraktet kommer dock inte fullföljas, meddelar Öviksklubben på hemsidan.

Det är oklart var 30-åringen hamnar framöver.

Boden-sonen har många fina säsonger i HockeyAllsvenskan på meritlistan och besitter allroundkvaliteter.

Dahlroth är dessutom bokförd för 168 bataljer i den svenska högstaligan och spelade på den nivån så sent som säsongen 2019/2020 (Oskarshamn).

Olins Englandblogg

Foto: Niclas Jönsson/Bildbyrån

Forwardstalangen blir kvar i Skåne-klubben

Talangfulle Linus Sjödin har tagit stora kliv den här säsongen och hade tidigare ett utgående kontrakt med Rögle.

Under onsdagen blev det officiellt att den juniorlandslagsmeriterade RBK-produkten har förlängt kontraktet med en säsong.

Sportchefen Chris Abbott om nyheten.

- Han har allt vi letar efter i en ung spelare. Han har lagt ner jobbet och nu skrivit ett nytt kontrakt. Han har haft en bra utveckling de senaste åren och visat att han kan vara effektiv i SHL, säger Rögles sportchef till hemsidan.

Sjödin har svarat för nio poäng och +7 på 27 SHL-matcher och varit framträdande i skåningarnas J20-lag den här säsongen.

Olins Englandblogg

Foto: Jörgen Jarnberger/Bildbyrån

AIK-målvakten utlånad

Alexander Sahlin är i stort behov av speltid. Nu lånas AIK-målvakten ut för Hockeyettan-spel med Strömsbro.

Lånet sträcker sig över tre matcher.

"AIK:s målvakt Alexander Sahlin kommer att namnges hos Strömsbro i HockeyEttan och kommer att finnas med deras trupp under tre kommande matcherna till en början. Detta för att öka målvaktens speltid och matchvana", skriver Stockholmsklubben på hemsidan.

Rutinerade Sahlin har ett omfattande förflutet i HockeyAllsvenskan och har framför allt representerat Södertälje på den nivån.

Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Klassbacken förlänger kontraktet med SHL-klubben

Spetsbacken Joel Persson - som återvände till Växjö förra säsongen och är en av SHL:s främsta backar rent offensivt - har förlängt kontraktet med Växjö.

Kontraktet med den skottstarke liraren gäller till och med säsongen 2024/2025, meddelar Lakers på hemsidan.

Den 27-årige Osby-produkten har mäktat med 18 poäng på 29 SHL-matcher den här säsongen.

Det har blivit totalt 119 pinnar på 182 SHL-bataljer genom åren för backen, som tog det imponerande stora steget direkt från Hockeyettan (!) till SHL 2017.