• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Plus och minus inför finalen i JVM

Sverige är i en efterlängtad JVM-final mot Tjeckien. Finalen spelas i natt svensk tid klockan 02.30. Juniorkronorna har bjudit på intensiva och sevärda matcher och nu är det bara att hålla tummarna för att ett guld bärgas i nattens final.

Plusen med JVM-laget är många:

Spetsspelarna levererar: Ivar Stenberg, Anton Frondell, kapten Jack Berglund, Leo Sahlin-Wallenius, Viggo Björk, Lucas Petterson och Love Härenstam är de som främst stuckit ut positivt.

Coachningen: Magnus Hävelid coachar mycket aktivt. Han agerar mer än reagerar, vilket ökar chanserna att vinna. Genomtänkta aktioner i samband med tekningar i anfallszonen är en sådan detalj som fungerat bra.

Powerplay: har ofta varit fyndigt och Viggo Björk är en av spelarna som ofta hittat bra, maskerade passningar genom slottet.

Modet: spelarna vågar dribbla och spela konstruktiva passningar. Visst det blir en del missar, men det blir över lag mer bra än dåligt.

Flytet: i ärlighetens namn kunde matchen mot Finland lika gärna slutat med en förlust. Två ribbskott från finländarna kunde lika gärna ha ramlat in. Tre Kronor har haft det lilla flytet som krävs för att gå långt i en turnering.

Målvaktsspelet: Love Härenstam har gett laget chansen att vinna.

Minusposterna är färre, men det finns en antal trots allt:

Spelet i ledning: när laget hamnar i ledning, försvinner spelglädjen och för mycket fokus läggs på att inte gör några misstag. Det leder till otaliga icings och att motståndarna tillåts ta över initiativet. I hockey leder detta nästan alltid till mål i baken, vilket visade sig i matchen mot Finland gång på gång.

Tekningarna: i matchen mot Finland förlorades alldeles för många tekningar, vilket skapade stora problem, främst i egen zon.

Filmningarna: Härenstam och Sahlin-Wallenius har båda filmat, det är inget jag vill se.

Bredden på backsidan: en del backar som exempelvis William Håkansson och Felix Öhrqvist har stundtals hamnat snett i egen zon och haft svårt med att lyckas med uppspelen.

I natt håller vi tummarna för att plusen fortsätter vara fler än minusposterna. Kanske kan slutet på årets turnering då bli lyckligt. Jag tror att det kommer gå vägen.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

5 SHL-snackisar från veckan som gick

Sportbloggare har följt SHL-veckan som gick och plockat ut fem snackisar som stack ut och skapade rubriker.

***

1. Pudas fempoängsvecka – med SHL-rekordet i sikte

Jonathan Pudas fortsätter att dominera. Fem nya poäng den här veckan gör att han toppar backarnas poängliga med nio poängs ledning. Håller han tempot? Då slår han det backrekordet på 53 poäng. Pudas är inte bara poängmaskin – han är lagets motor både på och utanför isen.

**

2. David Tomaseks premiärpoäng – trots sömnlös comeback

David Tomasek behövde knappt landa innan han levererade för Färjestad. Första matchen blev visserligen poänglös. Men sedan stod han för ett mål och en assist i hemmapremiären mot Skellefteå – trots att han inte sovit på tre dygn. Snacka om att ge FBK nytt hopp i jakten på topplagen.

**

3. Marek Langhammer levererar – kontrakt, nolla och dubbla segrar

Marek Langhammer har haft en vecka att minnas. Två matcher, två vinster – varav en med nollan. Som grädde på moset: nytt kontrakt med Malmö i två säsonger till. Mycket bättre kan det inte bli. Malmös placering är ett resultat av hans fina säsong.


**

4. Max Krogdahl slog bokstavligen till – och bötfälldes

Max Krogdahl tog fajten med Emil Alba i en uppgörelse som liknade mer boxning än hockey. Uppercuts, matchstraff, två matchers avstängning och 5 000 kronor i böter. Ändå hyllas Krogdahl med ”hardhelmet” för att ha gått i bräschen för Skellefteås seger. Krogdahl spelar som en hårdför norsk sheriff. Kontroversiellt? Ja. Underhållande? Definitivt.

**

5. Leksand vann jumbomötet – nu tätnar bottenstriden

Leksand och HV71 slåss i botten – och när lagen möttes drog Leksand det längsta strået med 5–4. Nu skiljer bara två poäng mellan lagen. Bottenstriden är glödhet, och frågan är: vem undviker kval, och vem fastnar på sistaplatsen?

BB260103 ZW019

Anton Johanssons lag vann bottenmötet: Foto Daniel Eriksson /Bildbyrån

Olins Englandblogg

Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån

Luleå-spelaren kan hamna i HockeyAllsvenskan

David Granberg är i stort behov av mycket speltid. Lösningen kan bli spel i HockeyAllsvenskan.

Den JVM-meriterade forwarden är nämligen högaktuell för Modo, avslöjar Hockeynews.se.

Det kan antingen bli ett korttidslån eller ett lån för hela säsongen.

Piteå-fostrade Granberg har noterats för fem poäng på 31 SHL-matcher den här säsongen.

I fjol var han med om att vinna SM-guld med Luleå och gjorde periodvis bra ifrån sig - både i grundserien och SM-slutspelet.

Hockeynews.se har för övrigt fått uppgifter om att det kan bli aktuellt med att någon forward lämnar Modo framöver.

David Granbergs statistik på SHL-nivå
  • Mål: 8.
  • Assist: 11.
  • Plus/minus: -3.
  • Matcher: 108.
Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Klart med en ny tränare i det allsvenska laget

Troja/Ljungby har varit på jakt efter en permanent ersättare till Jens Gustafsson ett bra tag.

Nu har HockeyAllsvenskan-nykomlingarna hittat en långsiktig lösning.

Det handlar om Magnus Sundquist.

Sportchefen Tobias Johansson om nyheten.

- Vi har under en tiden upplevt ett behov att tillskjuta mer arbetskraft kring vårt A-lag. I process har vi kontinuerligt utvärderat vilken typ av kunskap och erfarenhet vi är i behov av. TT, Björn, och Krystof har gjort ett otroligt jobb med att skapa lugn och framtidstro i gruppen under denna process, säger Trojas sportchef till hemsidan och fortsätter:
- Till slut kom vi till en punkt då vi anser att vi behöver en helt ny huvudtränare som får möjligheten att totalt vända blad in i 2026. Samtidigt har vi letat efter erfarenhet, en förmåga att arbetsleda tillsammans med rejäl pondus att visa en tydlig väg framåt.

Tobias Johansson utvecklar resonemanget ytterligare:

- I Magnus anser vi att vi får detta tillsammans med en enorm ödmjukhet att jobba vidare med de detaljer redan fungerar. Ytterligare en faktor till att valet föll på Magnus var hans helt otroliga positivitet kring IF Troja-Ljungby och den totala övertygelsen om att kunna påverka vår klubb så att vi även spelar Hockeyallsvenskan kommande säsong, säger smålänningarnas sportchef.

Magnus Sundquists tidigare klubbar som tränare i Sverige:
  • Vita Hästen
  • Karlskrona
  • Modo
  • Brynäs
  • Tingsryd
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

LISTA: Kandidaterna till att bli tränare i AIK

Under helgen sparkade AIK sin huvudtränare Mikkjal Thomassen och arbetet är i full gång med att hitta hans ersättare. Vi på Sportbloggare går igenom de tilltänkta alternativen till vem som skulle kunna bli Thomassens ersättare.

ERIK ÖHRNER

BB240901 SD010

Olof Mellberg

Ett av de namn som har nämnts i media är Olof Mellberg. Den forne landslagsbacken har även en kort sejour i AIK som spelare under guldsäsongen 1998. Som tränare har han främst varit i Brommapojkarna där han var med och tog upp dem från division 1 hela vägen upp till Allsvenskan, han har även verkat i Helsingborg. Senaste jobbet var i MLS i St. Louis där det gick desto tyngre.

Frågan är om han är redo att återvända till svensk fotboll och AIK i nuläget?

Ett annat namn som är mer okänt för en svensk publik är spanjoren José Riveiro. Riveiro har verkat i storklubbar som Al Ahly och Orlando Pirates i Afrika men har även varit i finska HJK där han var med och vann ligatiteln.

Möjligen finns det en koppling med AIK:s nya head of recruitment and scouting Miika Takkula som gör att det här utländska spåret kan vara relativt hett men det har inte kommit några nya uppgifter om spanjoren den senaste tiden.

BB251211 ZY006

Jimmy Thelin

Det var inte bara i helgen som AIK sparkade tränare det gjorde nämligen även skotska Aberdeen då Jimmy Thelin fick gå från jobbet. Lite senare på kvällen skrev Sportbladet att Thelin finns på AIK:s önskelista.

Det går att fundera på tajmingen kring uppgifterna men klart är att Thelin har en profil som möjligen skulle kunna fungera i AIK. Om Thelin sedan är villig att snabbt hoppa in i AIK uppdraget, är desto mer oklart. Enligt uppgifterna var AIK redan intresserade i november.

BB240314 BB772

Erling Moe

Ett annat namn som Sportbladet skrev om är norrmannen Erling Moe som tidigare kopplades samman med Malmö FF. Enligt tidningens uppgifter var Moe även aktuell i samband med att man letade tränare efter Henning Berg.

Moe har jobbat framförallt i Molde men kommer senast från en sejour som assisterande tränare i Besiktas.

BB220814 JZ054

Bartosz Grzelak

Ett namn som inte ryktats i media men som skulle kunna vara ett långskott är den förre AIK-tränaren Bartosz Grzelak som numera är klubblös efter att han har verkat i Ungern efter tiden i AIK.

Där har han basat över både Fehervar FC och Ujpest FC. Grzelak som fick sparken från AIK hösten 2022 skulle möjligen kunna vara ett alternativ för AIK då det bör ha runnit tillräckligt mycket med vatten under broarna sedan hans tid. Frågan är dock om Grzelak vill stanna i utlandet eller ej.

BB250204 EW010

Morten Kalvenes

Möjligen skulle AIK även kunna gå på en internlösning där Morten Kalvenes går från att vara assisterande tränare till huvudtränare. Innan han anslöt till AIK inför 2025 hade han en kortare period som huvudtränare i Sogndal men bortsett från den perioden har han främst varit assisterande tränare i Bodö/Glimt och Urawa Red Diamonds i Japan.

Det bör nog ses som en högoddsare om det blir Kalvenes och möjligen kan han även lämna klubben beroende på hur tränarfrågan avgörs.

Olins Englandblogg

Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån

Skellefteå-bekantingen har förlängt kontraktet med två säsonger

Leon Nilsson anslöt till Kiruna IF i Hockeyettan den här säsongen och är en av spelarna med högst kapacitet i laget.

Det kommer bli fler säsonger i KIF.

Kontraktet har nämligen förlängts med ytterligare två år.

Nilsson - som gjorde två poängstarka Hockeyettan-säsonger med Clemensnäs innan sejouren i Kiruna - har bland annat ett förflutet i Skellefteå och Malmö.

Sportchefen Nico Surenkin om glädjebeskedet för norrbottningarna.

- Liam är en ledande spelare i laget. Han kan verkligen påverka resultatet positivt i varje match. Ett bra bevis på att folk trivs hos oss, säger Kirunas sportchef till klubbens sociala medier.

Liam Nilsson har haft skadeproblem, men kan gå för fullt nu.

- Jag trivs jättebra i Kiruna och i KIF. Allt känns proffsigt och tryggt. Jag vet att jag har mycket mer att ge och nu är kroppen frisk igen, säger han.

Liam Nilssons statistik på Hockeyettan-nivå
  • Mål: 27.
  • Assist: 62.
  • Plus/minus: -32
  • Matcher: 127.